Jakie jest najlepsze szkolenie z negocjacji
dla Handlowców na polskim rynku?

 

Nie wiem, nie brałem udziału we wszystkich, choć jako praktyk biznesu z doświadczeniem zarówno kupieckim, jak i sprzedażowym, mam dość dobre rozeznanie w tym zakresie.

Mogę jednak powiedzieć, które jest na pewno bardzo, ale to bardzo dobre. Na tyle dobre, że zdecydowałem się współtworzyć jego polską wersję i prowadzić właśnie dokładnie takie szkolenia z negocjacji sprzedażowych.

Negocjacje metodą D.E.A.L, to produkt typu blended learning, stworzony przez francuskiego potentata rynku szkoleniowego, Halifax. Ma to dwa istotne następstwa.

Po pierwsze część e-learningowa jest przygotowana na bardzo wysokim poziomie technicznym.

Irytują Cię słabo zagrane scenki, grafiki rodem z lat 90-tych ubiegłego wieku, czy ograniczanie się w przekazie do oczywistości?  Tutaj tego nie znajdziesz. Tutaj mamy materiał do nauki o ponadprzeciętnie wysokim poziomie merytorycznym i technicznym, a także – co bardzo ważne – wyposażony w przyjazną, logiczną dla uczącego się nawigację.

Po drugie, Halifax tworząc to szkolenie, działa w oparciu o zasadę  continuous improvement (ciągłego rozwoju).

Szkolenie ewoluuje wraz z kolejnymi edycjami – brane są pod uwagę komentarze uczestników, a także obserwacje ich odbioru szkolenia.

Oczywiście kluczowa jest sama merytoryka.

Negocjacje metodą D.E.A.L. mogą być dla wielu osób mocno zaskakującym programem. Nie ma tu wielu elementów obecnych w innych szkoleniach negocjacyjnych. Nie usłyszysz, ani nie przeczytasz tu powszechnych zaleceń typu „zawsze kończ negocjacje wynikiem win-win”. Twórcy szkolenia to praktycy, zatem – niejako w zamian – jest tu mnóstwo wiedzy o tym, jak szukać mądrych kompromisów, czy w jaki sposób udzielać i wymagać ustępstw. To wszystko w oparciu o wieloletnie obserwacje zachowań sprzedawców i kupców z różnych rynków
i kultur organizacyjnych.

Nie znajdziesz tu również zbyt wielu wskazówek, jak stosować szybkie „triki” negocjacyjne. Twórcy szkolenia nie zakładają, że będziesz negocjował z nowicjuszem, którego mogą zaskoczyć techniki, typu presja czasu. Zakładają jednak, że ktoś może takie działania zastosować wobec Ciebie. Dlatego sporo tu praktycznych wskazówek, jak takie działania identyfikować (nawet jeśli są stosowane w bardzo nieoczywisty sposób) i jak się przed nimi bronić. Wykorzystują przy tym zaawansowaną wiedzę psychologiczną. Również w oparciu o nią różnicują rekomendowane działania wobec różnych typów negocjatorów, czy w różnych układach sił.

Program Negocjacje metodą D.E.A.L. nie tylko przekazuje wiedzę.

Zarówno część e-learningowa, jak i zajęcia z trenerem, mocno skupiają się na przećwiczeniu nabywanych w oparciu o tę wiedzę umiejętności w realistycznych sytuacjach. Podczas sparingów z trenerem również na sytuacjach opartych o realia zawodowe uczestników. I to jest kolejna wielka wartość tego programu.

Omawiany program szkoleniowy ma też w rzadko spotykany sposób rozłożone akcenty. Przykłada olbrzymią wagę do etapu, o którego znaczeniu czasem zapominamy – przygotowania negocjacji. Szkolenie nie tylko zwraca uwagę na mnóstwo niuansów, które pozwalają nam „grać w swoją grę” podczas negocjacji, ale daje też twarde narzędzia do przeprowadzenia tego przygotowania w sposób wnikliwy.

Reasumując – Negocjacje metodą D.E.A.L. to naprawdę bardzo dobry program szkoleniowy dla wszystkich tych, którzy pracują w sprzedaży B2B i prowadzą negocjacje ze swoimi Klientami. Dzięki obszernej części e-learningowej, w programie mogą wziąć udział także osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z negocjowaniem.

Marcin Gildner – Trener Biznesu, Konsultant, Facylitator