Od czego zaczynasz żeby osiągnąć to czego chcesz?

Na ten artykuł wystarczą Ci 3 minuty.

Czy wiesz w jaki sposób działają ludzie odnoszący sukcesy? Czy jak patrzysz wstecz na ostatni tydzień, miesiąc, rok i myślisz o tym co chciałaś osiągnąć i co rzeczywiście osiągnęłaś jesteś zadowolona?

Jednym z nawyków prowadzących do skutecznego działania, które zgłębić możesz w książce „7 nawyków skutecznego działania S. Coveya jest rozpoczynanie z wizją końca. Tą myślą dzielimy się z Tobą rozpoczynając naszą serię dedykowaną rozwojowi osobistemu naszych Czytelniczek i Czytelników. W końcu nazwa naszej firmy Focus on Results zobowiązuje J. Jeśli miałeś już okazję być uczestnikiem Programu Certyfikacyjnego Cztery Poziomy Kirkpatricka® to wiesz, że zaczynamy z wizją końca czyli od Poziomu Czwartego jakim są Rezultaty. Jeśli wyjdziesz od rezultatów – celów, które chcesz osiągnąć,  będziesz mogła rzeczywiście do nich dotrzeć. Bo tylko mając jasno określony kierunek wiesz dokąd zmierzasz. Zdefiniowanie oczekiwanego rezultatu pozwoli Ci także przygotować odpowiedni plan działania. Zacznij więc z wizją końca. Dokładnie, wręcz namacalnie określ co chcesz osiągnąć. Warto trzymać go cały czas przed oczami, a nie tylko w głowie.

Co możesz już dziś zrobić by przybliżyć się do osiągnięcia ważnego dla Ciebie celu? Możesz dziś, jutro i w kolejnych dniach wytrwale, codziennie zapisywać na kartce, w notesie lub w aplikacji swoje aktualne cele. Celowo piszemy tu o ich aktualności, bo z czasem Twój cel może przestać być dla Ciebie ważnym celem i masz prawo świadomie z niego zrezygnować. Zapisywanie celu na kartce ma wielką moc, choć jest niepozorną czynnością. Ten prosty zabieg czyni cel bardziej namacalnym. Zatem kartka i długopis w dłoń. By przybliżyć się do osiągnięcia sukcesu, cel warto właściwie zdefiniować i osadzić w czasie. Możesz wykorzystać do tego model SMART.

Wyznacz swój cel w taki sposób, by był sprecyzowany, mierzalny, ambitny, realistyczny i terminowy.

W uczynieniu Twojego celu „smartnym” czyli odpowiadającym modelowi SMART pomoże Ci opisanie go.

S jak sprecyzowany
Co konkretnie chcesz osiągnąć?

M jak mierzalny
Po czym poznasz, że go osiągnąłeś?

A jak ambitny
Po co chcesz osiągnąć ten cel? Dlaczego jest dla Ciebie ważny?

R jak realistyczny
W jaki sposób możesz go osiągnąć? Jaki masz plan?

T jak terminowy
Kiedy chcesz go osiągnąć? Jakie są kamienie milowe w drodze do celu?

  1. Opisanie nie polega na zapisaniu hasła, nie wystarczy też o czymś pomyśleć. Moc ma zapisanie konkretów i możesz to zrobić korzystając z notesu bądź aplikacji ułatwiających Ci organizację notatek i list.

Pamiętaj o działaniu z wizją końca. Zwracaj uwagę na takie niuanse jak  „działanie”, „zapisywanie”, a nie tylko myślenie. Zadbaj o wyrobienie wspierających Cię nawyków. Wyznaczaj cele, możliwie starannie je doprecyzowując, czyniąc je mierzalnymi i osadzonymi w czasie. Czerp inspirację z działań innych osób bo jak to ujął Brian Tracy:  „Ludzie sukcesu to są Ci, którzy mają nawyki prowadzące do sukcesu”.

Pobierz notatkę wizualną klikając tutaj.

Anna Libera – Koordynator projektów w Focus on Results